Varia 36 / 27 czerwca 2020

108. Zdzisław Lachur | Koncert Jankiela, 1990 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 36Koncert Jankiela, 1990 r.
108
Koncert Jankiela, 1990 r.

Zdzisław Lachur (1920 Zagórz - 2007 Warszawa)

Koncert Jankiela, 1990 r.

olej, sklejka, 80 × 67 cm
sygn. i dat. l. d.: Z. LACHUR 90
na odwrocie: Koncert/Jankiela mal. Z. Lachur/1990, oraz adnotacja od artysty: obraz namalowany/ w hotelu „Nowa Praga”/Zlachur

Zdzisław Lachur Studiował malarstwo i grafikę w latach 1945-1950 w krakowskiej ASP pod kierunkiem prof.E.Eibischa. Równolegle współtworzył w Katowicach studio filmowe, w 1947r. przekształcone w Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Należał do pokolenia ?arsenałowców?, którzy w 1955r. na słynnej wystawie w warszawskim Arsenale stworzyli zapowiedź sztuki zrywającej z socrealizmem. W twórczości Lachura dominują przedstawienia Holocaustu, walk w getcie warszawskim a także charakterystycznych motywów obrzędowych i typów żydowskich. Jego prace reprezentowane są w wielu muzeach na świecie, zwłaszcza związanych z pamięcią o wojnie i zagładzie.
Cena wylicytowana
3 200 zł