Aukcja Dzieł Sztuki / 26 listopada 2022

14. Zdzisław Jasiński | Przekupki na Placu Zamkowym, 1923 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPrzekupki na Placu Zamkowym, 1923 r.
powrót
14
Zdzisław Jasiński | Przekupki na Placu Zamkowym, 1923 r.Zdzisław Jasiński | Przekupki na Placu Zamkowym, 1923 r.przekupki-na-placu-zamkowym-1923-r-zdzislaw-jasinski-245051przekupki-na-placu-zamkowym-1923-r-zdzislaw-jasinski-209416

Zdzisław Jasiński (1863 Warszawa - 1932 tamże)

Przekupki na Placu Zamkowym, 1923 r.

olej, płótno naklejone na tekturę, 72 × 54,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: „Zd. Jasiński./1923”

„Duży talent, wielka, osobista i fachowa kultura, wysokiej miary kunszt używania farby olejnej, wykwint i żywotność kolorytu, polot i fantazja”
Apoloniusz Kędzierski, „Zdzisław Jasiński 1863–1932:, Warszawa 1934, s. 3.


Prezentowana na aukcji praca ukazuje scenę rozgrywającą się u stóp cokołu Kolumny Zygmunta III Wazy, na warszawskim Placu Zamkowym. Kompozycja nosi w sobie wszystkie charakterystyczne cechy, jakimi odznaczały się obrazy artysty, które tak bardzo zachwycały zarówno grono krytyków oraz publiczności – niesamowita wrażliwość na kolor, wspaniale ujęte światło czy w końcu sam podjęty, tak zwykły temat sceny rodzajowej, który Jasiński tak często i chętnie podejmował w swojej twórczości. Na obrazie widzimy przy balustradzie otaczającym warszawski monument, trzy kobiety – przekupki, żywo dyskutujące miedzy sobą. Tuż obok nich, spowity nieco w cieniu siedzi mężczyzna. Nad nimi góruje figura muskularnego trytona, dmącego w róg w kształcie muszli.
Jedna z czterech charakterystycznych figur trytonów powstała w 1854 roku, kiedy to w związku z budową wodociągu powstał projekt zabudowy otaczającej Kolumnę Zygmunta autorstwa Henryka Marconiego. Projekt zakładał żeliwną balustradę, z czterema figurami trytonów, usytuowanych w narożach basenu fontanny. Autorem tryskających wodą mitologicznych stworzeń był niemiecki rzeźbiarz August Kiss. Rzeźby zostały odlane z cynku w warszawskiej fabryce Karola Juliusza Mintera.
Trytony znane z licznych widokówek z początku XX wieku, jak i z prezentowanego obrazu Jasińskiego przetrwały do końca lat 20-tych XX wieku, kiedy to podczas prac renowacyjnych zdecydowano o powrocie do pierwotnego wyglądu otoczenia Kolumny, usuwając basen, balustrady. Rzeźby trytonów przewieziono do Muzeum Wodociągów i Kanalizacji na terenie warszawskiej Stacji Filtrów, gdzie niestety zaginęły i nie są znane ich dalsze losy.

Zdzisław Jasiński
Wychował się w atmosferze sprzyjającej artystycznemu zacięciu. Jego ojciec prowadził firmę dekoratorską, brat natomiast był rzeźbiarzem. Wojciech Gerson w swojej Klasie rysunkowej dawał mu pierwsze lekcje malarstwa. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u profesorów Leopolda Loefflera, Feliksa Szynalewskiego, Floriana Cynka i Jana Matejki. W Monachium przebywał od 1885 r., gdzie uczył się u Otto Seitza i Aleksandra Wagnera. W 1893 r. powrócił do Warszawy. Jego prace to także monumentalne malarstwo dekoracyjne, m.in. dla Filharmonii Warszawskiej, polichromie w katedrze we Włocławku i kolegiacie w Kaliszu, plafony w pałacach Petersburga. Preferował tematykę rodzajową, a także malarstwo symboliczne i alegoryczne oraz portrety i pejzaże. W 1897 roku odbył podróż do Italii. W 1904 roku zamieszkał w swoim majątku Przyłęku k. Garwolina, a w 1910 roku osiadł w Warszawie. W 1921 był jednym z fundatorów grupy „Pro arte”.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się