olej, płyta, 92 × 87 cm sygnowany na odwrocie: BEKSIŃSKI |1994
Beksiński kilkakrotnie wspominał o tym, że figura ludzka i głowa ludzka stanowią dla niego nieskończone źródło improwizacji. W wywiadzie dla nieistniejącego już miesięcznika „Foto Pozytyw” stwierdzał: „Po prostu lubię malować głowę, nie umiem jednak wytłumaczyć dlaczego. Głowa jest wspaniałym polem do improwizacji. Lubię improwizować, konstruować, przekonstruowywać, a szczególnie lubię wariacje. Taką technikę spotykamy w muzyce, sadzę więc, że jest ona możliwa i w malarstwie. Żeby wariacje były powszechnie czytelne dla kogoś, kto nie jest wciągnięty w samą technikę malowania, temat tych wariacji musi być powszechnie znany. Głowa to właśnie taki temat – nawet głowa z trzydziestoma oczami, pięcioma nosami będzie nadal głową, wszyscy ją tak odczytają. Gdybym natomiast w ten sposób zaczął przerabiać jakąś mniej powszechnie znaną rzecz, powiedzmy drukarkę czy procesor komputerowy, to wszyscy by się pogubili. Bardzo dobrze ujął to Lem: „lm bardziej
skomplikowany temat, tym bardziej prosta musi być narracja; im prostszy temat, tym
bardziej skomplikowana może być narracja”. Oczywiście on był zwolennikiem skomplikowanego tematu i prostej narracji, ja jestem raczej zwolennikiem prostego tematu i skomplikowanej narracji, ale pod tym względem jego model jest bardzo dobry…”
Zdzisław Beksiński, tekst pozostawionym w komputerze artysty (cyt. za: Wiesław Banach,
Zdzisław Beksiński 1929–2005, wyd. Bosz 2011 s. 76–77).