Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

3. Zdzisław Beksiński | Bez tytułu, 1992 r.

Aukcja dziAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejBez tytułu, 1992 r.
powrót
3
Bez tytułu, 1992 r.

Zdzisław Beksiński (1929 Sanok - 2005 Warszawa)

Bez tytułu, 1992 r.

olej, płyta pilśniowa, 132 × 98 cm sygn. i dat. na odwrocie: BEKSIŃSKI/1992

To właśnie w późnych latach 80. i w latach 90. Beksiński dochodzi do mistrzostwa. Bardzo ciekawe są rysowane siatką kolorowych linii głównie formy, a nawet całe kompozycje. Te wykonane cienkim pędzlem prace łączą to późne malarstwo z rysunkami lat 60. Na przeciwległym biegunie są z kolei prace, w których dominują niemalże rzeźbiarskie bryły. A więc widzimy głowy czy torsy malowane tak, jakby odtwarzały istniejące w przestrzeni rzeźby, których Beksiński już nigdy nie będzie tworzył. Widzimy również inne rozwiązania, bardziej malarskie – fantomy ludzkie, czasami skłębione w ruchach, gestach, szczątki tych fantomów przywiązane do słupa, kroczące, stojące czy pędzące konie, rozsypujące się samoloty, fantastyczną monumentalną architekturę, katedry, unoszące się balony, jakieś wieże i przede wszystkim obecne w całej twórczości krzyże (…)
Wiesław Banach, Zdzisław Beksiński, wyd. Bosz, 2016 r, s.9

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Zdzisław Beksiński

Malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się grafiką komputerową. W latach 1947 - 1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Początkowo zajmował się fotografią, tworzył m. in. kolaże, tzw. antyfotografie, a także abstrakcyjne reliefy i figury z metalu. Wczesne prace artysty realizowane były w konwencji informelu, malowane reliefowo, grubo kładzioną farbą. Na początku lat sześćdziesiątych w pełni oddał się malarstwu fantastycznemu, wizjonerskiemu, figuratywnemu, starannie malowanemu farbą olejną na płycie pilśniowej. Pierwszy okres tego malarstwa, pod wpływem mistycyzmu wschodniego, któremu wówczas Beksiński hołdował, był pełen symboli, tajemniczych treści i katastroficznej, pełnej grozy atmosfery. W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty. W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe

Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Play
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się