Aukcja Dzieł Sztuki / 16 sierpnia 2014

24. Zbigniew Pronaszko | Na wsi

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiNa wsi
Na wsi

Zbigniew Pronaszko (1885 Debreczyn - 1958 Kraków)

Na wsi

akwarela, papier, 26 × 37 cm w świetle passe-partout sygn. p. d.: z. pronaszko

Zbigniew Pronaszko Malarz, rzeźbiarz oraz scenograf, współtwórca teatru awangardowego Cricot. Jego twórczość malarska związana jest z formizmem i koloryzmem. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1917 wraz z bratem Andrzejem oraz T. Czyżewskim założył grupę artystyczną o nazwie Ekspresjoniści Polscy, później przemianowaną na Formistów. W latach 1919-1920 pracował jako scenograf dla warszawskiego teatru Reduta. W okresie od 1925 do r. 1926 działał dla teatru im. Bogusławskiego. Twórca uczestniczył we wszystkich oficjalnych zagranicznych wystawach polskiej sztuki. Od roku 1945 piastował stanowisko profesora krakowskiej ASP.
Cena wylicytowana
1 000 zł