Aukcja Sztuki Fantastycznej / 28 listopada 2020

2. Wojtek Siudmak | Cathedrale organique, 1980

HomeAukcje nadchodząceAukcja Sztuki FantastycznejCathedrale organique, 1980
Wojtek Siudmak | Cathedrale organique, 1980

Wojtek Siudmak (ur. 1942)

Cathedrale organique, 1980

akryl, płótno, 55 x 38 cm, sygnowany p.d.: 'W. SIUDMAK 1980' oraz opisany na odwrocie: '55x38 ACRYL | W. SIUDMAK.-1980 ACRYL, VERNIS ACRYL | "CATHEDRALE ORGANIQUE" "CITE REBELLE" | "CATHEDRALE ORGANIQUE" W. SIUDMAK'

obraz reprodukowany na okładce książki Philipa K. Dicka „Le Guerisseur de Cathedrales”,
francuskiego wydawnictwa Presses Pocket w serii Science Fiction w 1980 roku

Wojtek Siudmak
Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie w latach 1956-1961, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 1961-1966. W 1966 wyruszył do Francji, aby kontynuować studia w École des Beaux-Arts w Paryżu w latach 1967-1968. Do dziś mieszka i tworzy we Francji. Siudmak uważany jest za jednego z czołowych reprezentantów realizmu fantastycznego (jak M. C. Escher, M. Klinger, L. Fini i inni). On sam określa się „hiperrealistą fantastycznym”, podkreślając swoją oryginalność. Realizm fantastyczny, łączący nadrealną wizję ze sztuka naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dali, R. Magritte, P. Delvaux. Siudmaka łączy z Dali wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia. Do tych tradycyjnych środków wyrazu Siudmak dodaje elementy czysto realistyczne i bardzo osobiste, gdzie perfekcja techniczna jest na usługach oryginalnej i bujnej wyobraźni. Jego obrazy rozpowszechniane na całym świecie, często używane są jako plakaty przez kino, teatr, festiwale i muzea (Festiwal Filmowy w Cannes, Festiwal Filmowy w Montrealu, etc.). Zdobią także okładki książek, płyt. Odnaleźć można je również w prestiżowych kolekcjach sztuki słynnych aktorów, reżyserów i muzyków.
Estymacja:
60 000 - 80 000 zł
Cena wywoławcza:
48 000 zł