Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

29. Wojciech Kossak | Trębacz, 1924 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówTrębacz, 1924 r.
powrót
29
Trębacz, 1924 r. - 1Trębacz, 1924 r. - 2

Wojciech Kossak (1856 Paryż - 1942 Kraków)

Trębacz, 1924 r.

olej, sklejka, 29,3 x 21,3 cm
sygn. i dat. l. d.: Wojciech Kossak/Paris 1924

„W maju 1923 r. Kossak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polski Odrodzonej, a w sierpniu wyjechał do Francji na kilka miesięcy. Wykonał tam przede wszystkim Portret marszałka Ferdynanda Focha, wręczony portretowanemu w darze przez delegację polską (replikę wymalował dla Muzeum Narodowego w Warszawie), Portret konny gen. M. Weyganda i Gen. Carton de Wiatra (dwie wersje). Portretem Focha osiągnął niebywały sukces w Paryżu, o czym z entuzjazmem pisał do Krakowa: „naturalnie Komandoria Legii Honorowej dla mnie; nie mogą mi dać niższej klasy, bo jestem polskim komandorem”. Trzy dalsze prace: Portret małego Morawskiego i Antoniego Jechalskiego, wystawione na Salonie w Paryżu wiosną 1924 r., spotkały się z bardzo pozytywnymi ocenami francuskiej krytyki artystycznej. Kossak został też przyjęty na członka Union Artistique. Uszczęśliwiony pisał do rodziny: „Marzenie mojego życia jest faktem (…) zdobyłem Paryż bez blagi, bez reklamy, uczciwą pracą (…) a malarze najwięksi są przede mną chapeau bas”. (…) Jesienią 1924 r. znów był w Paryżu; namalował trzy konne obrazy rodu hr. Mielżyńskich, portrety konne Zofii Hammerlingowej oraz Ludwika Hamemrlinga z synkiem, wreszcie Portret własny z koniem. Z r. 1924 pochodzą jeszcze płótna: Kościuszko pod Racławicami (trzy wersje), Ułan i dziewczyna, Dwaj jeźdźcy, Punkt obserwacyjny pod wiatrakiem, Ułan i kowalowa, Portret konny Mariana Söhnela, Autoportret w stroju myśliwskim.” (K. Olszański Wojciech Kossak, Wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1982, s. 37)

Wojciech Kossak

W 1871 roku przerwał naukę w krakowskim gimnazjum i podjął studia w SSP w Krakowie, pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza. Trzy lata później, w 1874 roku, wyjechał na dalsze studia do Monachium. Tam nauki pobierał u Aleksandra Straehubera, Aleksandra Wagnera oraz Wilhelma Lindenschmita. Studia malarskie kontynuował w Paryżu w latach 1877–1883. W roku 1895 wyjechał do Berlina, gdzie wraz z Julianem Fałatem namalował panoramę pt. Berezyna. Dzieło to odniosło bardzo duży sukces, a sam cesarz Wilhelm II namówił Kossaka do pozostania w Berlinie, w którym artysta faktycznie przebywał do 1902 roku. Pracował także na dworze Franciszka Józefa II. W roku 1913 objął stanowisko profesora warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych, między innymi w Krakowie, Lwowie, Warszawie, a także i zagranicznych – na paryskich Salonach, w Budapeszcie, Pradze, Londynie i Petersburgu. Kossak jawił się jako niezrównany malarz scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Szczególnie chętnie i ze znawstwem malował konie.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
15 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się