Aukcja Prac na Papierze / 14 lipca 2018

6. Wojciech Kossak | Potyczka, 1904 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzePotyczka, 1904 r.
Potyczka, 1904 r.

Wojciech Kossak (1856 Paryż - 1942 Kraków)

Potyczka, 1904 r.

gwasz, akwarela, karton, 35 x 26,5 cm
sygn. i dat. p. d.: Wojciech Kossak/Wiedeń 1904

Wojciech w swojej twórczości nawiązywał do tematyki powstania listopadowego, czego jednym z przykładów jest prezentowana praca przedstawiająca potyczkę ułana 3. Pułku Ułanów Królestwa Polskiego z kanonierem rosyjskim. Obraz namalowany w Wiedniu w 1904 r., a więc w okresie niewątpliwie szczytowym dla twórczości artysty, prezentuje epizod z wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku. Zawarty jest tu klasyczny dla Wojciecha Kossaka program ikonograficzny – batalistyka z pierwszoplanowym bohaterem, jakim jest bezbłędnie pod względem anatomicznym ujęty koń. Cała przedstawiona scena charakteryzuje się niezwykłym ruchem i dynamiką, uzyskanymi przez formę budowy obrazu.

Cena wylicytowana
31 000 zł