Aukcja Malarstwa Polskiego 2 / 11 lipca 2018

1. Wojciech Gerson | Portret kobiety, 1891 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego 2Portret kobiety, 1891 r.
Portret kobiety, 1891 r. - 1Portret kobiety, 1891 r. - 2

Wojciech Gerson (1831 Warszawa - 1901 tamże)

Portret kobiety, 1891 r.

olej, płótno, 56 x 44 cm, sygn. i dat. l.d.: Wojciech Gerson / 1891
obraz prezentowany na wystawie: Czar kobiet, urok kwiatów zoorganizowanej przez Sopocki Dom Aukcyjny, Sopot 24 czerwca - 23 września 2009 r.
Reprodukowany:
Katalog wystawy "Czar kobiet, urok kwiatów", Sopot 2009, str. 2

Wojciech Gerson Studiował na Oddziale Architektury warszawskiej SSP, po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa, gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał do tzw. ?cyganerii malarskiej?. W 1851 r. ukończył z wyróżnieniem studia i otrzymał dwuletnie stypendium w ASP w Petersburgu. Był uczniem A. T. Markowa i W. I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. W 1858 r. założył własną pracownię. Był współtwórcą Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 r. nadała mu tytuł profesora. Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Tematyka jego obrazów to sceny wiejskie i pejzaże. Po upadku Powstania Styczniowego podjął tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Obecnie najbardziej ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Cena wylicytowana
110 000 zł