Aukcja Prac na Papierze / 30 marca 2017

47. Wojciech Gerson | Fara w Piotrkowie, 1853 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeFara w Piotrkowie, 1853 r.
47
Fara w Piotrkowie, 1853 r.

Wojciech Gerson (1831 Warszawa - 1901 tamże)

Fara w Piotrkowie, 1853 r.

ołówek, papier, 30 x 23,5 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. l.d.: W.G / Piotrków 15 Lipca 1853 / Kościół Fara.-W.G

Wojciech Gerson Studiował na Oddziale Architektury warszawskiej SSP, po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa, gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał do tzw. ?cyganerii malarskiej?. W 1851 r. ukończył z wyróżnieniem studia i otrzymał dwuletnie stypendium w ASP w Petersburgu. Był uczniem A. T. Markowa i W. I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. W 1858 r. założył własną pracownię. Był współtwórcą Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 r. nadała mu tytuł profesora. Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Tematyka jego obrazów to sceny wiejskie i pejzaże. Po upadku Powstania Styczniowego podjął tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Obecnie najbardziej ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Cena wylicytowana
5 600 zł