Aukcja Sztuki Współczesnej / 6 kwietnia 2019

12. Wojciech Fangor | Symetria 2, 2015

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejSymetria 2, 2015
Symetria 2, 2015 - 1Symetria 2, 2015 - 2Symetria 2, 2015 - 3

Wojciech Fangor (1922 Warszawa - 2015 tamże)

Symetria 2, 2015

aluminium, akryl, 146 × 100 × 73 cm
sygn. z tyłu u góry: Fangor 15
Rzeźba posiada odręcznie wystawiony certyfikat przez Wojciecha Fangora – sierpień 2015 r.
- kolekcja prywatna, Polska
– zakup bezpośrednio od artysty, 2015
Reprodukowana:
Stefan Szydłowski, Wojciech Fangor. 3 wymiary. Retrospektywa, Orońsko 2015, s. 194–197 (autor w trakcie pracy nad rzeźbą)

Rzeźby powstające od 2012 roku, w swej formie, strukturalnie wydają się nawiązywać do Gigantów z 1980 roku. Trzy spotykające się jednym bokiem płaszczyzny, konstrukcyjnie doskonałe, bo gwarantują stabilność. Formalnie atrakcyjne, bo angażują całą przestrzeń otaczającą, czyniąc ją swoją strefą przestrzenną. Rzeźby wykonane są z blachy aluminiowej, malowanej przez artystę farbami samochodowymi pozwalającymi eksponować prace na zewnątrz. (…)
Wojciech Fangor w swojej twórczości w zakresie form trójwymiarowych, struktur przestrzennych i rzeźb, w sposób oczywisty nawiązywał do doświadczenia environment z jednej strony, z drugiej zaś do obrazów, w szczególności tych podpadających pod koncepcję Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej. Na jego twórczość musimy patrzeć tak, jak w przypadkach wybitnych postaci sztuki XX i XXI wieku, przekraczających gatunki i rodzaje, odsłaniających nowe możliwości łączenia i wychodzących poza to, co już istniało.
Stefan Szydłowski, Wojciech Fangor. 3 wymiary. Retrospektywa, Orońsko 2015, s. 150

Wojciech Fangor W l. 1940–1944 odbył prywatne studia u T. Pruszkowskiego i F. Szczęsnego Kowarskiego. W 1946 r. otrzymał dyplom w warszawskiej ASP. W czasie socrealizmu tworzył w nurcie realistycznym. Z tego okresu pochodzi sztandarowy obraz artysty Matka Koreanka, za który otrzymał II nagrodę na 2. Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie. Współtworzył Polską Szkołę Plakatu. W latach 1954–62 był pedagogiem na Wydziale Grafiki warszawskiej akademii. W 1966 roku wyjechał z Polski, kolejno podróżował do Wiednia, Paryża, Berlina oraz do Stanów Zjednoczonych. Do najbardziej charakterystycznych prac artysty należą, tworzone do końca lat 60-tych, nawiązujące do op-artu przedstawienia okręgów o rozmytych, mglistych krawędziach, odznaczające się wibrującą barwą. Kompozycje optyczne, również z wykorzystaniem falistych linii, malował do połowy lat 70., by w połowie tej dekady powrócić do malarstwa figuratywnego. Malarz jest jednym z gigantów sztuki XX w. To jedyny polski artysta, który został zaproszony i uczestniczył w słynnej międzynarodowej wystawie „The responsive Eye” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1965) i jedyny polski artysta, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (1970). Lata emigracji sprawiły, że jego prace trafiły do najważniejszych międzynarodowych zbiorów. Jego obrazy sprzedawane są dziś za rekordowe kwoty w polskich domach aukcyjnych.
Cena wylicytowana
1 200 000 zł