Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

104. Wojciech Fangor | Kompozycja abstrakcyjna, 1970 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Kompozycja abstrakcyjna, 1970 r.
104
Kompozycja abstrakcyjna, 1970 r. - 1Kompozycja abstrakcyjna, 1970 r. - 2

Wojciech Fangor (1922 Warszawa - 2015 tamże)

Kompozycja abstrakcyjna, 1970 r.

kredka olejna, pastel, papier, 49,5 x 70 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. p.d.: 'Fangor 70' na odwrociu numery inwentarzowe: '11470 / 9

Wojciech Fangor W l. 1940–1944 odbył prywatne studia u T. Pruszkowskiego i F. Szczęsnego Kowarskiego. W 1946 r. otrzymał dyplom w warszawskiej ASP. W czasie socrealizmu tworzył w nurcie realistycznym. Z tego okresu pochodzi sztandarowy obraz artysty Matka Koreanka, za który otrzymał II nagrodę na 2. Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie. Współtworzył Polską Szkołę Plakatu. W latach 1954–62 był pedagogiem na Wydziale Grafiki warszawskiej akademii. W 1966 roku wyjechał z Polski, kolejno podróżował do Wiednia, Paryża, Berlina oraz do Stanów Zjednoczonych. Do najbardziej charakterystycznych prac artysty należą, tworzone do końca lat 60-tych, nawiązujące do op-artu przedstawienia okręgów o rozmytych, mglistych krawędziach, odznaczające się wibrującą barwą. Kompozycje optyczne, również z wykorzystaniem falistych linii, malował do połowy lat 70., by w połowie tej dekady powrócić do malarstwa figuratywnego. Malarz jest jednym z gigantów sztuki XX w. To jedyny polski artysta, który został zaproszony i uczestniczył w słynnej międzynarodowej wystawie „The responsive Eye” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1965) i jedyny polski artysta, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (1970). Lata emigracji sprawiły, że jego prace trafiły do najważniejszych międzynarodowych zbiorów. Jego obrazy sprzedawane są dziś za rekordowe kwoty w polskich domach aukcyjnych.