Varia 35 / 20 maja 2020

115. Włodzimierz Zakrzewski | Wiadukt mostu Poniatowskiego w Warszawie, 1967 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 35Wiadukt mostu Poniatowskiego w Warszawie, 1967 r.
115
Wiadukt mostu Poniatowskiego w Warszawie, 1967 r. - 1Wiadukt mostu Poniatowskiego w Warszawie, 1967 r. - 2

Włodzimierz Zakrzewski (1916 Petersburg - 1992 Warszawa)

Wiadukt mostu Poniatowskiego w Warszawie, 1967 r.

olej, płótno, 46 x 61 cm, sygn. p.d.: W.Zakrzewski i dat. śr.d.: 1967 , sygn. i opisany na odwrocie: W. ZAKRZEWSKI / WIADUKT MOSTU PONIATOWSKIEGO / WARSZAWA / 46 X 61 / ol/płótno

Włodzimierz Zakrzewski Uczył się w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Przed wojną więziony za działalność komunistyczną, od 1944 roku kierował założoną przez siebie pracownią plakatów frontowych w Ludowym Wojsku Polskim. Pracował krótko w Państwowym Instytucie Sztuki w Warszawie i wykładał w latach 1950 ? 1952 w warszawskiej ASP. W drugiej połowie lat 50., wówczas jako jeden z pierwszych polskich malarzy po wojnie, wyjechał do Paryża i wystawił tam swoje prace. Były to pejzaże nawiązujące do płócien impresjonistów, utrzymane w stonowanej kolorystyce. W późniejszym okresie twórczości koncentrował się wyłącznie na przyrodzie i architekturze, często grubo nakładał farbę, której smugi układały się w zawiłe sploty.
Cena wylicytowana
7 500 zł