Savonarola, 1954
olej, płyta, 61 x 49,5 cm
sygn. i dat. l. d.: Wlastimil/Hofman 1954; opisany na odwrocie
Joanna d’Arc, 1954
olej, płyta, 61 x 44 cm
sygn. i dat. u góry: Wlastimil Hofman 1954; opisany na odwrocie
Jan Hus, 1951
olej, płyta, 61 x 50 cm
sygn. i dat. p. d.: Wlastimil Hofman/1951, opisany na odwrocie
Wlastimil Hofman W wieku 16 lat rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Swoją artystyczną edukację kontynuował w Paryżu w Ecole des Beaux-Art w pracowni Jean-Leon Gerome’a – francuskiego malarza i rzeźbiarza akademickiego. Sławę przyniosła Hofmanowi praca zatytułowana Spowiedź, która została wystawiona w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie. Podczas wojny kilkakrotnie zmieniał miejsce pobytu, by ostatecznie osiąść w Szklarskiej Porębie, gdzie kontynuował tradycje tamtejszej kolonii artystycznej. Malował głównie portrety oraz sceny o charakterze symbolicznym, pełne nastrojowości oraz religijnych i patriotycznych treści. Prace artysty utrzymane są w intensywnych, nasyconych barwach, które dodatkowo podkreślają głębię ekspresji przedstawienia.