Aukcja Jesienna / 5 października 2024

4. Wlastimil Hofman | Starzec, 1922 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja JesiennaStarzec, 1922 r.
powrót
4
Wlastimil Hofman | Starzec, 1922 r.Wlastimil Hofman | Starzec, 1922 r.

Wlastimil Hofman (1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba)

Starzec, 1922 r.

olej, tektura, 50 × 69,5 cm
sygn. i dat. l. d.: „Wlastimil Hofmann/1922”

„Stworzenie dobrego portretu jest tak samo trudne, jak wyszlifowanie diamentu. Wymaga przestudiowania psychiki ludzkiej, ale daje dużo zadowolenia”
Wlastimil Hofman
(w: Bogusław Czajkowski, „Portret z pamięci”, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1971, str. 12.)

Stosowany przez Hofmana typ alegorii to na nowo przetworzony motyw Vanitas, który odżywa w literaturze i sztuce na początku wieku XX (…) U Hofmana myśl o śmierci przeradza się w rodzaj melancholijnej zadumy i cichej rezygnacji. Zbliżający się do kresu życia człowiek nie pozostaje nigdy samotny (…) „ (E. Wolniewicz-Mierzwińska, „Wlastimil Hofman – twórczość do roku 1939”, [w:] „Dzieła czy kicze”, red. E. Grabska i T. S. Jaroszewski, Warszawa 1981, s. 412). Na prezentowanym obrazie za starcem w głębi przedstawienia podążają Mojry – boginie ludzkiego losu. Według mitologii greckiej nosiły one imiona: Kloto czyli „Prządka”, która przędła nić ludzkiego żywota. Kolejna to Lachesis czyli "Udzielająca" czyli ta która tę nić strzeże oraz Atropos "Nieodwracalna", która przecina nić, gdy życie dobiega końca. Każda bogini niesie swoje atrybuty: Lachesis - zwój papirusu na którym zapisane są koleje człowieczego losu; Kloto - wrzeciono; Atropos - nożyce. W mitologii rzymskiej boginie były utożsamiane z Parkami.

Wlastimil Hofman
W wieku 16 lat rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Swoją artystyczną edukację kontynuował w Paryżu w Ecole des Beaux-Art w pracowni Jean-Leon Gerome’a – francuskiego malarza i rzeźbiarza akademickiego. Sławę przyniosła Hofmanowi praca zatytułowana Spowiedź, która została wystawiona w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie. Podczas wojny kilkakrotnie zmieniał miejsce pobytu, by ostatecznie osiąść w Szklarskiej Porębie, gdzie kontynuował tradycje tamtejszej kolonii artystycznej. Malował głównie portrety oraz sceny o charakterze symbolicznym, pełne nastrojowości oraz religijnych i patriotycznych treści. Prace artysty utrzymane są w intensywnych, nasyconych barwach, które dodatkowo podkreślają głębię ekspresji przedstawienia.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
80 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się