Aukcja Varia ® (63) / 21 czerwca 2025

5. Wlastimil Hofman | Dziewczynki (inny tytuł „Siostry”), 1932 r.

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Varia ® (63)
Dziewczynki (inny tytuł „Siostry”), 1932 r.
powrót
5
Wlastimil Hofman | Dziewczynki (inny tytuł „Siostry”), 1932 r.Wlastimil Hofman | Dziewczynki (inny tytuł „Siostry”), 1932 r.Wlastimil Hofman | Dziewczynki (inny tytuł „Siostry”), 1932 r.

Wlastimil Hofman (1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba)

Dziewczynki (inny tytuł „Siostry”), 1932 r.

olej, sklejka, 60,5 × 50,5 cm
sygn. i dat. w p. d.: „Wlastimil Hofman 1932”
na odwrocie autorski tytuł: „Dziewczynki”

„Osobnym tematem, ważnym w twórczości artysty są dzieci. Hofmanowie nie mieli swoich dzieci, lecz przez cale życie wydatnie wspierali sieroty czy dzieci z ubogich rodzin. Zachowały się spisy wydatków Ady przeznaczonych na zakup bucików czy zeszytów dla codziennie bywających w ich domu maluchów. Dzieci występują w obrazach o tematyce moralnej czy filozoficznej, symbolicznej, w dziełach religijnych czy w portretach właśnie. „Dzieci, podobnie jaki Biblia, są pretekstem do pokazania tego czy tamtego. (....) Każde dziecko ma nieomylny instynkt, potrafi odróżnić dobro od zła, nie ma kompleksów ani uprzedzeń. Przez dziecko przemawia prawda, na twarzach dzieci nie ma masek, a przecież twarz ludzka jest podstawowym tworzywem w większości moich kompozycji” (W. Hofman, cyt. za: B.Danielska, Wlastimilówka u Hauptmanów. Pracownia w muzeum. Garść wspomnień o Wlastimilu Hofmanie, nlb)

„Willa przy ulicy Spadzistej 16 przypomina w ciągu dnia przedszkole. Pełna jest dzieci w rożnym wieku i rożnych zabawek. W ogrodzie np. czynna jest piaskownica, huśtawki, drabinki. Malarz nie ma w tym czasie dorosłych modeli tylko dzieci” (B. Czajkowski, „Portret z pamięci”, Wrocław 1971 r., s. 134.). Życie codzienne w domu Hofmanow opisał Sztaudynger w „Tęczy”: „Czy zastaliśmy państwo w domu? Tak, państwo są w domu, proszę do ogrodu [...]. Nim dobiliśmy do pana Wlastimila, ktorego olśniewająco biała i prześlicznie wyprasowana koszula oraz olbrzymi kapelusz z daleka widać, uderza nas osobliwa tyraljerka. W piasku środkowego tarasu kwitną w grupach po dwie, trzy osobki rożnorako ubrane dziewczęta i chłopaki. Płowowłose i modrookie, czarnowłose i piwnookie, czyste, a częściej umorusane bractwo, w miłej towarzyskiej pogwarce ledwie okiem rzuciwszy na przybysza, a już powraca do babek z piasku. [...] Oto dzieci z najbliższego sąsiedztwa Hofmana, dzieci tak zwanych „elementow” podmiejskich. Mordy częstokroć odrapane, włosy jak badyle, ale jeszcze z owym czarodziejskim puszkiem młodości. Całe hordy dzieciakow siedzą w piasku, bawią się w krokieta [….]. Jeden dzieciak pozuje, reszta się bawi. [...]. Stajemy na najmniejszym tarasie. Hofman robi kilka krokow, przekłada pendzel do lewej ręki i wita nas uprzejmie. Model i obraz zdają się niecierpliwić. Pan Wlast odprawia chłopca: „Idź się pobawić chwilkę, zaraz cię zawołam, pozowałeś mi już dziesięć minut”. (B. Danielska, „W Szklarskiej Porębie, wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilowki”, Szklarska Poręba 2017, s. 105.)

Wlastimil Hofman
W wieku 16 lat rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Swoją artystyczną edukację kontynuował w Paryżu w Ecole des Beaux-Art w pracowni Jean-Leon Gerome’a – francuskiego malarza i rzeźbiarza akademickiego. Sławę przyniosła Hofmanowi praca zatytułowana Spowiedź, która została wystawiona w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie. Podczas wojny kilkakrotnie zmieniał miejsce pobytu, by ostatecznie osiąść w Szklarskiej Porębie, gdzie kontynuował tradycje tamtejszej kolonii artystycznej. Malował głównie portrety oraz sceny o charakterze symbolicznym, pełne nastrojowości oraz religijnych i patriotycznych treści. Prace artysty utrzymane są w intensywnych, nasyconych barwach, które dodatkowo podkreślają głębię ekspresji przedstawienia.
Czytaj więcej
Estymacja:
65 000 - 70 000 zł
Cena wywoławcza:
28 000 zł
Zapytaj o obiekt
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się