Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

14. Władysław Wankie | Głuszec

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Głuszec
Głuszec - 1Głuszec - 2

Władysław Wankie (1860 Warszawa - 1925 tamże)

Głuszec

olej, płótno dublowane, 72 x 57 cm, sygn. p.d.: Władysław Wankie
-kolekcja prywatna, Polska

Władysław Wankie W latach 1875-1880 studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego, później krótko w Krakowie i w Monachium. W ciągu dwudziestu lat spędzonych w Niemczech nie tracił kontaktu z krajem; regularnie wysyłał swoje prace na wystawy organizowane w TZSP i w Salonie Krywulta w Warszawie, a także w krakowskim TPSP. Na przełomie lat 1893/94 podróżował do Holandii i Bretani. W 1901 r. osiadł na stałe w Warszawie. Należał do grupy artystycznej ?Pro Arte?, której w latach 1922-25 był prezesem. Malował pejzaże, obrazy rodzajowe, kompozycje o tematyce religijnej i symbolicznej. Zajmował się krytyką artystyczną, publikując swoje artykuły na łamach warszawskich czasopism. Owocem podróży artysty są m.in. prace ukazujące rozległe, piaszczyste plaże, ożywione obecnością kobiet w bretońskich strojach, najczęściej zajętych zbieraniem ostryg lub małży, czy też pomagających przy rozładunku łodzi. Prace artysty znamionuje niezwykła subtelność barw; emanują one nastrojem ciszy i skupienia, unaoczniając harmonię człowieka z naturą.