olej, tektura, 48,5 x 68 cm, sygn. l.d.: W. Stachowski
Władysław Stachowski Wykształcenie artystyczne zdobywał w latach 1879–1888 w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Wiele podróżował, m.in. do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził kilka lat, docierając w różne zakątki tego kraju, ale też ucząc się malarstwa w Nowym Jorku. Jeździł ponadto na Kaukaz i do Monachium. W 1917, po wybuchu rewolucji, opuścił Rosję i osiadł w Monachium, a dwa lata później zamieszkał w Polsce. Swoje obrazy prezentował w Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy i Warszawie. Uprawiał malarstwo olejne i akwarelę. Szczególną sławę zyskał jako malarz motywów marynistycznych, tworzący przede wszystkim pod wpływem płócien Iwana Ajwazowskiego oraz marynistów brytyjskich. Oprócz krajobrazów morskich artysta przedstawiał także widoki tatrzańskie, czy sceny rodzajowe z końmi, portrety kobiet, sporadycznie przedstawienia kwiatów. Dwa obrazy artysty - Rozbitkowie i Morskie Oko w Tatrach - znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.