Aukcja Malarstwa Polskiego / 8 lutego 2023

17. Władysław Skoczylas | Szary dzień, 1911 r.

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Malarstwa PolskiegoSzary dzień, 1911 r.
szary-dzien-1911-r-wladyslaw-skoczylas-1058597szary-dzien-1911-r-wladyslaw-skoczylas-933076

Władysław Skoczylas (1883 Wieliczka - 1934 Warszawa)

Szary dzień, 1911 r.

akwarela, papier, 38 x 41,5 cm, sygn. p.d.: WSkoczylas, na odwrociu naklejki z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie

Władysław Skoczylas
W latach 1900–1904 studiował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a następnie w krakowskiej ASP u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego. W 1910 r. wyjechał do Paryża, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem E. Bourdelle`a. W latach 1912–13 studiował w Lipsku w Akademii Sztuk Graficznych. W latach 1922–34 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Rytm”. Początkowo uprawiał rzeźbę i malarstwo, zaś w późniejszym czasie poświęcił się grafice, wypracowując własny, oryginalny styl. Uznawany jest za twórcę nowoczesnego drzeworytu. Stworzył około 200 drzeworytów i 100 rycin wykonanych innymi technikami. Po 1920 roku powrócił do malarstwa akwarelowego. Malował pejzaże podhalańskie, a także malownicze widoki z włoskich podróży do Toskanii.
Estymacja:
20 000 - 25 000 zł
Cena wywoławcza:
15 000 zł