Aukcja Dzieł Sztuki / 8 maja 2021

14. Władysław Podkowiński | Wieś II, 1890-1891 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiWieś II, 1890-1891 r.
powrót
14
Władysław Podkowiński | Wieś II, 1890-1891 r.Władysław Podkowiński | Wieś II, 1890-1891 r.

Władysław Podkowiński (1866 Warszawa - 1895 tamże)

Wieś II, 1890-1891 r.

olej, płótno dublowane, 40 x 44 cm

Do obrazu dołączona jest opinia Elżbiety Charazińskiej z dn. 24 listopada 1991 roku (potwierdzona 7 listopada 2016 roku)
Pochodzenie:
– kolekcja prywatna, Polska
Literatura:
– „Władysław Podkowiński” [katalog wystawy], Muzeum Narodowe w Warszawie, oprac. Elżbieta Charazińska, Warszawa 1990, nr kat. I/27 („Wieś”, ok. 1890)

„ (…) Podkowiński pozostawił dorobek artystyczny na tyle ważki, by zapewnić sobie trwałe miejsce w historii polskiego malarstwa. Pozostawił też legendę; trochę dwuznaczną, niepokojącą właściwie wszystkich. Kim był przede wszystkim: rzutkim reporterem zapełniającym warszawskie pisma ilustrowane świetnie rysowanymi aktualnościami? Młodym portrecistą wykwintnych dam? Prorokiem na gruncie nowego, jasnego malarstwa? Spóźnionym romantykiem piszącym obrazami dzieje swojej nieszczęśliwej miłości? Artystą „wyklętym” niszczącym w patetycznym geście swoje największe dzieło? Był tym wszystkim jednocześnie – w jego twórczości bowiem ujawniają się niemal wszystkie prądy, niepokoje i fascynacje jakie przeżywa sztuka początku lat dwudziestych XIX wieku.” W. Wierzchowska, „Władysław Podkowiński”, Warszawa 1981, s. 6.

„Warszawa była jego „pied a terre”, gdyż tutaj się urodził i tu miał rodzinę i wielu kolegów i przyjaciół. Pierwsze występy malarskie Podkowińskiego w Warszawie stały się wprost manifestacją impresjonizmu. Podkowiński ze szczerością i niezwykłym entuzjazmem dla tej nowej techniki malarskiej, tworzy odtąd obrazy o wielkich zaletach kolorystycznych i dużej zarazem sile indywidualnej. Jest to zdumiewające, że ten dwudziestokilkuletni malarz tworzy naówczas dzieła tak dojrzałe i o takiej sile kolorystycznej. Malarstwo Podkowińskiego, które pod wpływem impresjonizmu objawiło się tak silnie i spontanicznie, jest zaprzeczeniem wszelkich nudnych hipotez o szkodliwości „wpływologii”. Warszawa za czasów Podkowińskiego nie była tym, czym jest dzisiaj, miastem parweniuszów, pozbawionych smaku i zamiłowań artystycznych. Podkowiński (…) nawiązał wiele przyjacielskich znajomości i często był zapraszany do swych przyjaciół na wieś. Stamtąd przywoził przepiękne i dużej wartości studia — krajobrazy i portrety.”
T. Czyżewski, „Dramat Podkowińskiego”, [w:] ABC 1932, nr 307, s. 8.

Władysław Podkowiński Malarz i rysownik, jeden z pierwszych polskich impresjonistów i symbolistów końca XIX w. Edukację artystyczną rozpoczął w latach 1882 ? 1884 w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamińskiego. W okresie 1885-1886 Podkowiński kontynuował studia malarskie w akademii petersburskiej w pracowni batalisty B. Willewaldego. Rok 1889 spędził wraz z Józefem Pankiewiczem ? w Paryżu, gdzie przyswoił sobie technikę impresjonistyczną. Po powrocie do kraju w 1890 r. osiadł na stałe w Warszawie i konsekwentnie rozwijał impresjonistyczną linię swej twórczości. W latach 90-tych XIX w. stworzył serię monumentalnych, reprezentacyjnych portretów kobiet na tle dekoracyjnych kotar ? przykładem portrety Stanisławy Maszyńskiej, Ewy Kotarbińskiej, Teresy Jasieńskiej. W 1891 r. Podkowiński namalował portret Wincentyny Karskiej uznany za pierwszy w historii sztuki polskiej wizerunek wykonany w plenerze. W jego twórczości znajdujemy wizerunki kobiet, które przynależą do nurtu symboliczno ? ekspresjonistycznego (np.: Szał uniesień). Podkowiński prezentował swe prace w warszawskim TZSP i Salonie A. Krywulta oraz w krakowskim TPSP). Brał też udział w międzynarodowych wystawach w Monachium (1892), Chicago (1893), San Francisco i Los Angeles (1894).
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
0 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się