olej, płótno, 101 x 82 cm, sygn. l.d.: -Lam (w owalu), na odwrocie autorski tytuł: Raba II
Dołączona ekspertyza p. Adama Chełstowskiego
Władysław Lam W latach 1912–18 studiował w krakowskiej ASP w pracowniach T. Axentowicza i J. Mehoffera. W okresie międzywojennym wykładał rysunek na Politechnice Lwowskiej, zaś po wojnie kontynuował pracę pedagogiczną w PWSSP w Sopocie oraz na Politechnice Gdańskiej. Należał do ugrupowań artystycznych Świt, Plastyka, Awangarda. Miał wiele wystaw indywidualnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę, a tematami jego prac były najczęściej pejzaże, kompozycje figuralne i portrety, zaś po 1956 r. również kompozycje abstrakcyjne. Znamienne dla twórczości artysty jest zwarta syntetyczna kompozycja, wyraźny kontur oraz operowanie dużymi, jednostajnymi płaszczyznami barwnymi.