Varia 27 / 19 grudnia 2018

4. Władysław Gościmski | Pejzaż z drzewami

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 27Pejzaż z drzewami
Pejzaż z drzewami

Władysław Gościmski (1836-1894)

Pejzaż z drzewami

olej, tektura, 20,5 x 13 cm, sygn. p.d.: Wł Goś

Władysław Gościmski Władysław Gościmski pochodził z rodziny ziemiańskiej. Malarstwo studiował z przerwami w latach 1852 - 1858 u C. Breslauera w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Istnieją również przypuszczenia, iż kształcił się krótko w Akademii Petersburskiej. Na podstawie tytułów jego prac można wywnioskować, że wyjeżdżał do Francji, Szwajcarii i Włoch. Wystawiał często w TZSP w Warszawie, ale w równie dużym stopniu co twórczość artystyczna pochłaniało go prowadzenie majątku na Podlasiu. Malował wyłącznie pejzaże; przede wszystkim z okolic Ojcowa, lecz również z okolic Kazimierza nad Wisłą i Sandomierza, znad Warty i Wisły. W swojej twórczości Gościmski kładł większy nacisk na szczegół i wykończenie niż na walory czysto malarskie. Jednak pod wpływem przyjaźni z W. Podkowińskim wprowadził do swoich późnych obrazów elementy impresjonizmu.
Cena wylicytowana
800 zł