Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

83. Władysław Chmieliński | Pałac Łazienkowski w Warszawie, ok. 1935

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPałac Łazienkowski w Warszawie, ok. 1935
83
Władysław Chmieliński | Pałac Łazienkowski w Warszawie, ok. 1935

Władysław Chmieliński (1911 Warszawa - 1979 tamże)

Pałac Łazienkowski w Warszawie, ok. 1935

olej, płótno naklejone tekturę, 37 × 55 cm
sygn. p. d.: Wł.Chmieliński.

Władysław Chmieliński
Malarz związany z Warszawą, gdzie stale mieszkał i pracował. W latach 1926–1931 studiował w tamtejszej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna Klasa Rysunkowa). Wiodącym tematem jego obrazów były weduty, szczególnie zaś widoki stolicy. W latach 1935–1938 stworzył cykl akwarel przedstawiających obiekty polskiej architektury, wśród nich wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. Po wojnie chętnie malował także konie na tle pejzażu. W latach 1936–1939 artysta używał także pseudonimu „Władysław Stachowicz”.
Cena wylicytowana
5 000 zł