Varia 38 / 21 października 2020

46. Władysław Chmieliński | Katedra na Wawelu

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 38Katedra na Wawelu
46
katedra-na-wawelu-wladyslaw-chmielinski-1224146katedra-na-wawelu-wladyslaw-chmielinski-1637665

Władysław Chmieliński (1911 Warszawa - 1979 tamże)

Katedra na Wawelu

olej, płótno, 35 x 25 cm, sygn. p.d.: Wł. Chmieliński

Władysław Chmieliński
Malarz związany z Warszawą, gdzie stale mieszkał i pracował. W latach 1926–1931 studiował w tamtejszej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna Klasa Rysunkowa). Wiodącym tematem jego obrazów były weduty, szczególnie zaś widoki stolicy. W latach 1935–1938 stworzył cykl akwarel przedstawiających obiekty polskiej architektury, wśród nich wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. Po wojnie chętnie malował także konie na tle pejzażu. W latach 1936–1939 artysta używał także pseudonimu „Władysław Stachowicz”.
Cena wylicytowana
5 500 zł