Varia 36 / 27 czerwca 2020

51. Władysław Brzosko | Gazownia w Sopocie

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 36Gazownia w Sopocie
51
Gazownia w Sopocie

Władysław Brzosko (1912 Czyta/Syberia-2011 Arizona)

Gazownia w Sopocie

ołówek, akwarela, papier, 32 × 47,5 cm w świetle passe-partout
Kolekcja rodziny artysty
Wystawiany i reprodukowany: Władysław Brzosko (1912–2011). Widoki Sopotu 1945–1956, Sopocki Dom Aukcyjny, Muzeum Sopotu, 2016 r., s. 37, poz. 29

Władysław Brzosko
Dzieciństwo spędził podróżując przez Rosję, Chiny i Japonię. Po przyjeździe do Polski w latach 30. podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem M. Kotarbińskiego i W. Skoczylasa. Podczas wojny działał w podziemiu, należał do AK. Tuż po wojnie przebywał w Gdańsku, gdzie pracował jako konserwator sztuki, malując jednocześnie obrazy o tematyce marynistycznej. W 1956 r. wyemigrował najpierw do Paryża, następnie zaś, w 1960 r., do Nowego Jorku. Malował pejzaże miejskie, portrety, martwe natury oraz sceny rodzajowe. Poza malarstwem olejnym zostawił po sobie mnóstwo rysunków i akwareli. W 1984 r. otrzymał złoty medal podczas Salon des Nations w Paryżu. Twórczość swoją prezentował zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Wykonał m.in. serię rysunków upamiętniających powstanie w warszawskim getcie. Prezentowane prace należą do nielicznie zachowanych prac z okresu przedemigracyjnego. Były to przeważnie prace o tematyce marynistycznej, widoki Sopotu, czy Oliwy.
Cena wylicytowana
1 200 zł