Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

106. Władysław Brzosko | Cyrk, 1951 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeCyrk, 1951 r.
106
Władysław Brzosko | Cyrk, 1951 r.

Władysław Brzosko (1912 Czyta/Syberia-2011 Arizona)

Cyrk, 1951 r.

akwarela, papier, 43 × 50 cm
sygn. i dat. l. d.: Brzosko Władysław/51 oraz p. d.: BrzoskoWładysław/1951

Kolekcja rodziny artysty.
Kolekcja prywatna.
Wystawiany i reprodukowany:
Władysław Brzosko (1912–2011). Widoki Sopotu 1945–1956. Wystawa od 8 do 31 grudnia 2016, Sopocki Dom Aukcyjny, Muzeum Sopotu, [kat wystawy]2016 r., poz. 37, repr. na str. 36.

Władysław Brzosko
Dzieciństwo spędził podróżując przez Rosję, Chiny i Japonię. Po przyjeździe do Polski w latach 30. podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem M. Kotarbińskiego i W. Skoczylasa. Podczas wojny działał w podziemiu, należał do AK. Tuż po wojnie przebywał w Gdańsku, gdzie pracował jako konserwator sztuki, malując jednocześnie obrazy o tematyce marynistycznej. W 1956 r. wyemigrował najpierw do Paryża, następnie zaś, w 1960 r., do Nowego Jorku. Malował pejzaże miejskie, portrety, martwe natury oraz sceny rodzajowe. Poza malarstwem olejnym zostawił po sobie mnóstwo rysunków i akwareli. W 1984 r. otrzymał złoty medal podczas Salon des Nations w Paryżu. Twórczość swoją prezentował zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Wykonał m.in. serię rysunków upamiętniających powstanie w warszawskim getcie. Prezentowane prace należą do nielicznie zachowanych prac z okresu przedemigracyjnego. Były to przeważnie prace o tematyce marynistycznej, widoki Sopotu, czy Oliwy.
Cena wylicytowana
1 500 zł