Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

49. Witold Frydrych | Pierwsza orka na ziemiach odzyskanych, 1969

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPierwsza orka na ziemiach odzyskanych, 1969
49
Witold Frydrych | Pierwsza orka na ziemiach odzyskanych, 1969

Witold Frydrych (1916 Sosnowiec-1970 Gdańsk)

Pierwsza orka na ziemiach odzyskanych, 1969

olej, płótno, 162 x 130 cm sygnowany i datowany p. g.: WFrydrych 69; na odwrocie odręczny napis: Pierwsza orka/na Ziemiach Odzyskanych (1945 r.)/olej, 114 x 162/Witold Frydrych/Sopot, Bitwy pod Płowcami 15 a

Witold Frydrych
Profesor gdańskiej PWSSP. Ukończył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w 1948 roku w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Na Wybrzeżu mieszkał od 1949 roku. W 1951 roku podjął prace w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku jako asystent Krystyny Łady-Studnickiej. Od roku 1963 prowadził na tej uczelni Studium Pedagogiczne. Do 1957 roku uprawiał sztukę przedstawieniową: martwą naturę, pejzaż, sceny rodzajowe. Związany z gdańską PWSSP tworzył w konwencji szkoły sopockiej. Przełom w twórczości nastąpił po 1957 roku, artysta skierował się ku czystej abstrakcji. Miał wystawy indywidualne w Sopocie (1956, 1964), Warszawie (1965), i Krakowie (1966). Po śmierci malarza w 1970 roku zorganizowano wystawę monograficzną w Muzeum Pomorskim (obecnie Muzeum Narodowe w Gdańsku).
Cena wylicytowana
10 000 zł