Aukcja Prac na Papierze / 24 września 2016

112. Waldemar Świerzy | Król się bawi, 1956 r.

aAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeKról się bawi, 1956 r.
112
Król się bawi, 1956 r.

Waldemar Świerzy (1931 Katowice-2013 Warszawa)

Król się bawi, 1956 r.

plakat do filmu w reżyserii Christiana-Jaque?a z 1937 r.
offset, papier, 86 x 58,5 cm
sygn. wzdłuż prawej krawędzi: Świerzy
stan zachowania dobry, niewielkie naddarcia górnej i dolnej krawędzi

Waldemar Świerzy Jednen z najlepiej rozpoznawalnych grafików w Polsce i na świecie. Legendarny współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, był profesorem projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zaraz po studiach na Akademii katowickiej i krakowskiej, został kierownikiem graficznym Wydawnictwa Artystyczno – Graficznego w Warszawie. Prowadził pracownie plakatu w Berlinie, Kassel, Meksyku i Hawanie. Projektował plakaty, okładki książek i płyt, kalendarze, znaczki i inne formy graficzne na zamówienia krajowe, a w późniejszym czasie również zagraniczne. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec (Paryż), The Hollywood Reporter Los Angeles, Biennale w Sao Paulo, złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. W listopadzie 2006 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.