Aukcja Dzieł Sztuki / 29 listopada 2014

59. Wacław Zawadowski | Pejzaż z południa Francji

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPejzaż z południa Francji
59
Pejzaż z południa Francji

Wacław Zawadowski (1891 Skobiełka/Wołyń - 1982 Aix-en-Provence)

Pejzaż z południa Francji

olej, płótno, 65 × 82 cm
sygn. l. d.: Zawado

Wacław Zawadowski W latach 1908-11 studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J.Pankiewicza. W 1913 r. wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem poetów i malarzy Montmarte`u: F.Légerem, A.Modiglianim i L.Zborowskim. W latach 1913-14 wystawiał swoje prace w galerii Cassier w Berlinie, Kolonii, Monachium i w Düsseldorfie. W Paryżu prezentował swoje prace w Salonie Niezależnych (1914,1920, 1921) i w Salonie Jesiennym (1920 r.). Był współzałożycielem Cechu Artystów Polskich Jednoróg. Od 1930 r. przeniósł się do Orcel w Prowansji. Duży wpływ na jego twórczość wywarła sztuka Cezanne`a. Początkowo malował obrazy w wyciszonej, chłodnej kolorystyce, natomiast w późniejszym okresie stworzył własną indywidualną formułę artystyczną. Malował szerokimi, zamaszystymi pociągnięciami pędzla, tworząc kompozycje zdynamizowane o zróżnicowanej fakturze. W swojej twórczości był bliski abstrakcji aluzyjnej, gdzie istotą są wzajemne relacje plam barwnych na płaszczyźnie płótna
Cena wylicytowana
56 000 zł