Aukcja Malarstwa Polskiego / 26 czerwca 2024

3. Wacław Szymanowski | Dziewczyna w ogrodzie (Dziewczyna wśród zieleni), 1882 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoDziewczyna w ogrodzie (Dziewczyna wśród zieleni), 1882 r.
Wacław Szymanowski | Dziewczyna w ogrodzie (Dziewczyna wśród zieleni), 1882 r.Wacław Szymanowski | Dziewczyna w ogrodzie (Dziewczyna wśród zieleni), 1882 r.Wacław Szymanowski | Dziewczyna w ogrodzie (Dziewczyna wśród zieleni), 1882 r.

Wacław Szymanowski (1859-1930)

Dziewczyna w ogrodzie (Dziewczyna wśród zieleni), 1882 r.

olej, deska, 54 x 45 cm, sygn. i dat. śr.l.: Wacław Szymanowski 1882, na odwrocie opisany: p. Szymanowska / dębowa / deska
-zbiory rodziny artysty
- "Wystawa dzieł Wacława Szymanowskiego", TZSP, Warszawa, 1903
- Wacław Szymanowski 1859-1930. Muzeum Narodowe w Warszawie, 1981
Reprodukowany:
Wacław Szymanowski 1859-1930. Katalog opracowała Hanna Kotkowska-Bareja, Muzeum Narodowe w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej, 1981, poz. 3

Wiercińska J., W. 1969 s. 371
Pierwszy obraz plenerowy, namalowany w czasie wakacyjnej wędrówki artysty w Tyrolu.

Wacław Szymanowski
Uczył się w warszawskiej szkole rysunkowej u W. Gersona. Od 1875 naukę kontynuował w Paryżu u C.Godebskiego a także w École des Beaux-Arts u E.Delaplanche’a. W Monachium studiował malarstwo u G. Benczura i rzeźbę u L.Löfftza (lata 1880-1882). Wystawiał swoje obrazy w Warszawie w TZSP oraz w salonie A. Krywulta. W Kijowie wystawiał u G. Ungra, a w Krakowie w tamtejszym TPSP. Wyjeżdżał na Podhale, Podhale, Pokucie i Huculszczyznę, gdzie malował studia rodzajowe, które wykorzystywał w późniejszych większych realizacjach – m.in. Opowiadania górala czy Kłótni Hucułów (nagrodzonej medalem na wystawie w Monachium w 1888 i w Paryżu w 1889). Od 1890 roku razem ze St. Grocholskim prowadził w Monachium szkołę malarstwa. Od 1895 roku zamieszkał w Paryżu, a po 1905 roku osiadł w Krakowie. W tym okresie zaczął tworzyć rzeźby m.in.: wybitny „Pomnik Artura Grottgera” zrealizowany na krakowskich plantach (projekt 1898, odsłonięcie w 1903). Inny projekt pomnika Chopina dla Warszawy wygrał konkurs w 1909 roku i został zrelizowany w 1926 roku w warszawkich Łazienkach. Był autorem licznych portretów (m.in. J. Malczewskiego, T.Axentowicza) i rzeźb symbolicznych (m.in. Fala, Improwizacja Mickiewicza, Król Olch). Tworzył również nagrobne rzeźby i płaskorzeźby nagrobne.
Cena wylicytowana
30 000 zł