Varia® 44 / 6 października 2021

20. Wacław Koniuszko | Wieczorna zaduma, 1878 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 44Wieczorna zaduma, 1878 r.
wieczorna-zaduma-1878-r-waclaw-koniuszko-640794wieczorna-zaduma-1878-r-waclaw-koniuszko-868974

Wacław Koniuszko (1854-1900)

Wieczorna zaduma, 1878 r.

olej, płótno, 69 x 85 cm, sygn,. i dat. l.d.: W. Koniuszko / 1878

Wacław Koniuszko
W latach 1866–75 studiował w krakowskiej SSP u F. Szynalewskiego, W. Łuszczkiewicza i J. Matejki. W roku 1875 uzyskał stypendium i po dłuższej przerwie, w czasie której działał w Krakowie, wyjechał do Monachium. Kontynuował studia w l. 1882–85 w tamtejszej Akademii u Aleksandra Wagnera. Za swoje prace został dwukrotnie odznaczony – w roku 1882 i 1883 – srebrnymi medalami. Po powrocie do Krakowa (1885) ciężko zachorował i niemal całkowicie przestał malować. Tematem jego obrazów były przede wszystkim sceny rodzajowe z życia rzemieślników, biedoty miejskiej, portrety, rzadziej sceny wiejskie. Znaczną część swojej twórczości poświęcił tematyce żydowskiej. Malował zarówno portrety Żydów jak i sceny rozgrywające się na tle architektury i bóżnic krakowskiego Kazimierza – powroty z synagog, święta i modlitwy. Chętnie przy tym przedstawiał te sceny w nocy, oświetlone światłem księżyca.