Aukcja Dzieł Sztuki / 2 maja 2016

38. Tadeusz Pruszkowski | Portret Heleny Ostrowskiej-Maryańskiej, 1940 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret Heleny Ostrowskiej-Maryańskiej, 1940 r.
38
Portret Heleny Ostrowskiej-Maryańskiej, 1940 r.

Tadeusz Pruszkowski (1888 Borucice k. Łęczycy - 1942 Warszawa)

olej, płótno, 79 × 65,5 cm
sygn. i dat. l. d.: Tadeusz Pruszkowski 1940
na odwrocie sygn.: MALOWAŁ TADEUSZ PRUSZKOWSKI/ R. 1940

Kolekcja rodziny Maryańskich

Prezentowany obraz jest jednym z dwóch znanych portretów autorstwa Tadeusza Pruszkowskiego z przedstawieniem wizerunku urodzonej w 1904 roku Heleny Ostrowskiej-Maryańskiej. Portretowana była uczennicą oraz wieloletnią przyjaciółką malarza. Obraz artysty powstał już w czasie okupacji hitlerowskiej. Pruszkowski odszedł w tym czasie od charakterystycznej dla niego barwnej palety kolorów, zwracając się ku wyciszonemu, monochromatycznemu kolorytowi. Portret Heleny Ostrowskiej-Maryańskiej jest wymieniony w nocie biograficznej artysty w Słowniku Artystów Polskich, Warszawa 2007, t. VIII, s. 70.

Cena wylicytowana
44 000 zł