atrament, pióro, papier, 21,3 x 17,6 cm, sygn. p.d.: Tade, u dołu autorskie napisy i podpis artysty l.d.: Mes baisers/pour toute/La Famille;-p.d.: a demauin dimanche/vers 7 h./affectuesusment/Tad. na podkładce napis obcą ręką: Croqis de Tade Makowski
Złożona dwukrotnie karta z rysunkiem jest listem do niezanego adresata, którego artysta powiadamia o zamierzonych odwiedzinach w niedzielny wieczór.
Tadeusz Makowski W latach 1903-1908 studiował malarstwo u J. Mehoffera i J. Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1907 i 1908 podróżował do Włoch, a w 1914 r. zwiedził Kijów. W 1908 wyjechał do Paryża i tam osiadł na stałe. W latach 1914-15 przebywał w Bretanii, gdzie gościł w domu W. Ślewińskiego. W 1916 r. wrócił do Paryża, skąd wyjeżdżał do Owernii, Holandii i Belgii. We wczesnym okresie twórczości inspirował się malarstwem P. Puvis de Chavannes`a. Od około 1911 w jego obrazach uwidoczniła się fascynacja kubizmem, zaś w latach późniejszych inspiracje dawnym malarstwem holenderskim i polską sztuką ludową. Z czasem artysta coraz bardziej upraszczał formę, dochodząc do stworzenia ?własnego systemu znaków plastycznych?. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.