Aukcja Prac na Papierze (sztuka dawna) / 23 stycznia 2021

8. Tadeusz Makowski | Portret chłopca

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Prac na Papierze (sztuka dawna)Portret chłopca
powrót
8
portret-chlopca-tadeusz-makowski

Tadeusz Makowski (1882 Oświęcim - 1932 Paryż)

Portret chłopca

ołówek, papier, 29,5 × 21,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: T. Makowski

„Dziecko, dusza dziecka — to już stałe niejako punctum organum twórczości Makowskiego. Można by tu zastosować głębsze spostrzeżenie prof. Paula Hazarda, autora uroczej książki „O książkach, dzieciach i ludziach”: Makowski, jako syn Północy, nie widzi, a raczej nie wypatruje w dziecku przyszłego człowieka. Za to w dorosłym dostrzega dawne dziecko”. Zdaje się, że podobnie jak [Jules] Michelet, Makowski stwierdził wewnętrznie, iż od dziecka można się wiele nauczyć i że warto się uczyć... A może po prostu odkrył tylko dziecko w sobie samym. To odkrycie traktował z właściwą sobie „uśmiechniętą powagą". (Z.L. Zalewski, „Tadeusz Makowski” (sylwetka malarza i człowieka), Kurier warszawski 1933, nr 39, s.10-11).

O rysunkach dzieci pisał F. Biernat: „Rysunek jest wyjątkowo łagodny, miękki, lecz wyrazisty i emocjonalny. Nie ma tu nic z konwenansu rysunku akademickiego, nawet nie pretenduje do miana rysunku artystycznego — jest to raczej osobiste pismo, jakby zwierzenie się na kartce rysunkowego papieru. Niektóre obrazy z tego czasu są zaledwie modelowane, jakby malarz nie dbał o wypukłość formy. Melodyjny rytm linii, subtelna gama jasnosrebrzysta (…) F.Biedrat [Ch.Aronson], Tadeusz Makowski 1882–1932, „Głos Plastyków” IV, 1935/37, nr 7–12, s. 54-57 [w:] Anna Wierzbicka, Artyści polscy w Paryżu, Antologia tekstów 1900–1939, Warszawa 2008, s. 262-263

Tadeusz Makowski W latach 1903-1908 studiował malarstwo u J. Mehoffera i J. Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1907 i 1908 podróżował do Włoch, a w 1914 r. zwiedził Kijów. W 1908 wyjechał do Paryża i tam osiadł na stałe. W latach 1914-15 przebywał w Bretanii, gdzie gościł w domu W. Ślewińskiego. W 1916 r. wrócił do Paryża, skąd wyjeżdżał do Owernii, Holandii i Belgii. We wczesnym okresie twórczości inspirował się malarstwem P. Puvis de Chavannes`a. Od około 1911 w jego obrazach uwidoczniła się fascynacja kubizmem, zaś w latach późniejszych inspiracje dawnym malarstwem holenderskim i polską sztuką ludową. Z czasem artysta coraz bardziej upraszczał formę, dochodząc do stworzenia ?własnego systemu znaków plastycznych?. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Czytaj więcej
Estymacja:
25 000 - 30 000 zł
Cena wywoławcza:
19 000 zł
Zapytaj o obiekt
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Play
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się