Aukcja Sztuki Współczesnej / 17 marca 2018

6. Tadeusz Kantor | Projekt kostiumu do spektaklu "Umarła klasa"

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejProjekt kostiumu do spektaklu "Umarła klasa"
Projekt kostiumu do spektaklu

Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie-1990 Kraków)

Projekt kostiumu do spektaklu "Umarła klasa"

gwasz, flamaster na bibułce, 30 x 20,5 cm
sygn. p. d. : Tkantor

Praca jest projektem kostiumu do spektaklu "Umarła klasa". Sztuka zrealizowana przez Kantora w 1976 roku była nazywana przez niego seansem dramatycznym, na którym przywołane zostają między innymi postaci z Witkacego i Brunona Schulza, dwóch wielkich fascynacji Kantora.

Tadeusz Kantor
W latach 1934–39 studiował malarstwo w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pieńkowskiego oraz scenografię u K. Frycza. Podczas okupacji prowadził w Krakowie Teatr Konspiracyjny. W 1947 roku przebywał na rocznym stypendium w Paryżu; od 1957 r. związany był z awangardową drugą Grupą Krakowską. Był animatorem i współtwórcą eksperymentalnego teatru Cricot 2, powstałego w 1955 roku. Od połowy lat 50-tych uprawiał malarstwo informel – spontaniczne, nieskrępowane estetyką. Liczne cykle malarstwa Kantora z lat 70-tych i 80-tych wykazują silny związek z jego równoczesną działalnością teatralną, np. w czasie pracy nad spektaklem „Umarła Klasa” powstała seria kompozycji pod tym samym tytułem. W okresie późniejszym artysta poświęcił się głównie teatrowi, zaś do malarstwa powrócił w ostatnich latach życia.
Cena wylicytowana
8 000 zł