Aukcja Prac na Papierze: Sztuka współczesna / 20 marca 2019

39. Tadeusz Kantor | Malarstwo

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze: Sztuka współczesnaMalarstwo
39
Malarstwo

Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie-1990 Kraków)

Malarstwo

tusz, papier milimetrowy, 38,5 x 28,5 cm w świetle oprawy, sygn. p.d.: TKantor

Tadeusz Kantor
W latach 1934–39 studiował malarstwo w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pieńkowskiego oraz scenografię u K. Frycza. Podczas okupacji prowadził w Krakowie Teatr Konspiracyjny. W 1947 roku przebywał na rocznym stypendium w Paryżu; od 1957 r. związany był z awangardową drugą Grupą Krakowską. Był animatorem i współtwórcą eksperymentalnego teatru Cricot 2, powstałego w 1955 roku. Od połowy lat 50-tych uprawiał malarstwo informel – spontaniczne, nieskrępowane estetyką. Liczne cykle malarstwa Kantora z lat 70-tych i 80-tych wykazują silny związek z jego równoczesną działalnością teatralną, np. w czasie pracy nad spektaklem „Umarła Klasa” powstała seria kompozycji pod tym samym tytułem. W okresie późniejszym artysta poświęcił się głównie teatrowi, zaś do malarstwa powrócił w ostatnich latach życia.
Cena wylicytowana
4 800 zł