Varia 36 / 27 czerwca 2020

126. Tadeusz Kantor | Figury i postaci, 1976

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 36Figury i postaci, 1976
126
Figury i postaci, 1976 - 1Figury i postaci, 1976 - 2Figury i postaci, 1976 - 3Figury i postaci, 1976 - 4Figury i postaci, 1976 - 5

Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie-1990 Kraków)

Figury i postaci, 1976

zestaw 5 plansz, zestaw nr 76/300,
druk artystyczny, 39,8 × 29,4 cm (wymiar arkusza)
sygn. ołówkiem p. d.: T. Kantor (każda), opisany i datowany ołówkiem l. d.: 76/300 1976

Tadeusz Kantor
W latach 1934–39 studiował malarstwo w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pieńkowskiego oraz scenografię u K. Frycza. Podczas okupacji prowadził w Krakowie Teatr Konspiracyjny. W 1947 roku przebywał na rocznym stypendium w Paryżu; od 1957 r. związany był z awangardową drugą Grupą Krakowską. Był animatorem i współtwórcą eksperymentalnego teatru Cricot 2, powstałego w 1955 roku. Od połowy lat 50-tych uprawiał malarstwo informel – spontaniczne, nieskrępowane estetyką. Liczne cykle malarstwa Kantora z lat 70-tych i 80-tych wykazują silny związek z jego równoczesną działalnością teatralną, np. w czasie pracy nad spektaklem „Umarła Klasa” powstała seria kompozycji pod tym samym tytułem. W okresie późniejszym artysta poświęcił się głównie teatrowi, zaś do malarstwa powrócił w ostatnich latach życia.
Cena wylicytowana
1 700 zł