Aukcja Sztuki Współczesnej / 29 października 2016

8. Tadeusz Kantor | Bez tytułu, 1948

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejBez tytułu, 1948
Bez tytułu, 1948

Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie-1990 Kraków)

Bez tytułu, 1948

flamaster, pastel, gwasz, papier,
20,5 × 29 cm
sygn. l. d.: T. Kantor w obrębie pieczątki
własnej artysty; u dołu dedykacja: 8 maja/Stasiowi

Tadeusz Kantor
W latach 1934–39 studiował malarstwo w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pieńkowskiego oraz scenografię u K. Frycza. Podczas okupacji prowadził w Krakowie Teatr Konspiracyjny. W 1947 roku przebywał na rocznym stypendium w Paryżu; od 1957 r. związany był z awangardową drugą Grupą Krakowską. Był animatorem i współtwórcą eksperymentalnego teatru Cricot 2, powstałego w 1955 roku. Od połowy lat 50-tych uprawiał malarstwo informel – spontaniczne, nieskrępowane estetyką. Liczne cykle malarstwa Kantora z lat 70-tych i 80-tych wykazują silny związek z jego równoczesną działalnością teatralną, np. w czasie pracy nad spektaklem „Umarła Klasa” powstała seria kompozycji pod tym samym tytułem. W okresie późniejszym artysta poświęcił się głównie teatrowi, zaś do malarstwa powrócił w ostatnich latach życia.
Cena wylicytowana
7 000 zł