60. Tadeusz Dominik | Portret Zofii Jordanowskiej, 1962 r.

HomeAukcje archiwalneVaria 33Portret Zofii Jordanowskiej, 1962 r.
60
Portret Zofii Jordanowskiej, 1962 r. - 1Portret Zofii Jordanowskiej, 1962 r. - 2

Tadeusz Dominik (1928 Szymanów-2014 Warszawa)

Portret Zofii Jordanowskiej, 1962 r.

akwarela, papier, 58,5 x 40,5 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. p.d.: T. Dominik 62. N. York, opisany na odwrocie: Portret Zosi Jordanowskiej narysowany u niej w domu w N. Yorku w r. 1962 T. Dominik Łomianki 9.III.2001
Zofia Jordanowska była ona żoną Stanisława Jordanowskiego prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce w latach 1983-1993.

Tadeusz Dominik Absolwent, a później także profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń Jana Cybisa. Od 1965 prowadził własną pracownię, a w 1979 otrzymał tytuł profesora. W 1990 przeszedł na emeryturę. W czasie studiów oddziałały nań – za pośrednictwem osobowości i sztuki Cybisa – idee polskiego koloryzmu, które następnie twórczo i samodzielnie kontynuował. Początkowo tworzył obrazy figuratywne. Debiutował na słynnej wystawie w warszawskim Arsenale w 1955, gdzie zdobył nagrodę. W drugiej połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, początkowo utrzymane w ekspresyjnej i spontanicznej stylistyce malarstwa informel. W latach 60. wzbogacił swe prace o efekty fakturowe. Niezmienną inspiracją była dla malarza natura, bogactwo i kolorystyka jej form. Stopniowo rozjaśniał i wygładzał swe kompozycje, wprowadzając efekty dekoracyjne, jak rytmiczne powtórzenia form czy rodzaj malowanych „rastrów”, regularnie znaczących fragmenty kompozycji. Wśród wielu nagród otrzymał m.in. laur „Złotego Grona” w Zielonej Górze w 1963, Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1968, nagrodę im. George’a Rowney’ a w Londynie w 1973 i Nagrodę im. Jana Cybisa w Warszawie w 1973. Równolegle z malarstwem zajmował się gobelinem, ceramiką, a później również grafiką komputerową.