Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

7. Tadeusz Dominik | Pejzaż, l. 70/80 XX w

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPejzaż, l. 70/80 XX w
powrót
7
Pejzaż, l. 70/80 XX w

Tadeusz Dominik (1928 Szymanów-2014 Warszawa)

Pejzaż, l. 70/80 XX w

akryl, płótno, 80 × 100 cm, sygn. l.d.: Dominik

Śmiało możemy nazwać Dominika pejzażystą – ale jednocześnie twórcą malowanych przez siebie pejzaży. Obrazy jego zresztą w swym formacie, który prawie nigdy nie przyjmował proporcji pionowego prostokąta, są dla nas szerokoekranowym obrazem świata barw, gdzie żywa przestrzeń dynamicznych, wibrujących elementów jest czasem silnie skontrastowana geometrycznym układem regularnych form o jednolitej powierzchni koloru. Zestawienie geometrycznych elementów z dynamiką pozostałej przestrzeni nasuwa skojarzenia dyscypliny architektonicznej- łączenia statyki dzieł człowieka z bogactwem i dynamiką przyrody.
Jerzy Hryniewiecki, ze wstępu do katalogu wystawy Tadeusza Dominika, Zachęta, Warszawa, 1969 r.

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Tadeusz Dominik

W latach 1946-1951 studiował malarstwo w warszawskiej akademii pod kierunkiem J. Cybisa. W 1951 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni, dwukrotnie będąc dziekanem Wydziału Malarstwa. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Jana Cybisa (1973 r.) i stypendystą Ford Foundation (1962 r.). Od wczesnych lat poza malarstwem artysta uprawiał również grafikę, szczególnie drzeworyt. Początkowo przedstawiał sceny figuratywne, by stopniowo zwracać się w stronę ujęć abstrakcyjnych i fascynacji kolorem, z czasem nabierającego intensywności na jego płótnach. W kręgu zainteresowań artysty od lat pozostaje również tkanina oraz ceramika. Twórczość Dominika inspirowana jest światem przyrody, która przyjmuje w niej formę barwnych plam, abstrakcyjnych znaków. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w muzeach narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Museum Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie.

"Moje malarstwo jest w całości efektem otwarcia na naturę, jest inspirowane naturą. Nie ilustruję natury, ale swoimi obrazami otwieram drogę widzowi do jej własnego przeżywania".

Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się