Aukcja Prac na Papierze: Sztuka współczesna / 13 listopada 2019

54. Tadeusz Dominik | Akt, lata 60. XX w.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze: Sztuka współczesnaAkt, lata 60. XX w.
54
Akt, lata 60. XX w.

Tadeusz Dominik (1928 Szymanów-2014 Warszawa)

Akt, lata 60. XX w.

akwarela, papier, 65 x 47 cm, sygn. l.d.: T. Dominik

Tadeusz Dominik

W latach 1946-1951 studiował malarstwo w warszawskiej akademii pod kierunkiem J. Cybisa. W 1951 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni, dwukrotnie będąc dziekanem Wydziału Malarstwa. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Jana Cybisa (1973 r.) i stypendystą Ford Foundation (1962 r.). Od wczesnych lat poza malarstwem artysta uprawiał również grafikę, szczególnie drzeworyt. Początkowo przedstawiał sceny figuratywne, by stopniowo zwracać się w stronę ujęć abstrakcyjnych i fascynacji kolorem, z czasem nabierającego intensywności na jego płótnach. W kręgu zainteresowań artysty od lat pozostaje również tkanina oraz ceramika. Twórczość Dominika inspirowana jest światem przyrody, która przyjmuje w niej formę barwnych plam, abstrakcyjnych znaków. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w muzeach narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Museum Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie.

"Moje malarstwo jest w całości efektem otwarcia na naturę, jest inspirowane naturą. Nie ilustruję natury, ale swoimi obrazami otwieram drogę widzowi do jej własnego przeżywania".

Cena wylicytowana
11 000 zł