Aukcja Jesienna / 8 października 2022

23. Tadeusz Ajdukiewicz | Na drodze

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja JesiennaNa drodze
Tadeusz Ajdukiewicz | Na drodze

Tadeusz Ajdukiewicz (1852 Wieliczka - 1916 Kraków)

Na drodze

olej, płótno, 46,5 × 58 cm
sygn. p. d..: „Tadeusz Ajdukiewicz”

Tadeusz Ajdukiewicz
W latach 1868/69–1872/73 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Po studiach jako stypendysta wyjechał do Wiednia w celu kontynuowania edukacji artystycznej. Po roku uczęszczania do wiedeńskiej Akademii przeniosł się do Monachium. Po powrocie do kraju w 1875 r. uprawiał malarstwo, jednocześnie zajmując się pracami gospodarczymi takimi, jak hodowla koni i praca na roli. W 1882 r. pracował na wiedeńskim dworze. Na jego dorobek artystyczny składa się wiele obrazow rodzajowych o tematyce orientalnej i krajowej. Malował także wiele portretow, uwieczniając sylwetki m. in. aktorek dramatycznych takich, jak Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmanowa.
Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
Cena wywoławcza:
28 000 zł