Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

101. | SZPADA FRANCUSKA PODOFICERA PIECHOTY WZ 1882

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZPADA FRANCUSKA PODOFICERA PIECHOTY WZ 1882
101
SZPADA FRANCUSKA PODOFICERA PIECHOTY WZ 1882

dł. całk. szabli w pochwie 1087 mm, dł. szabli 1020 mm, dł. głowni 885 mm, szer. głowni u nasady 23 mm, masa szabli 730 g, masa szabli w pochwie 1170 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, niklowana, koszowa. Jelec esowaty, czterokabłąkowy. Tylne ramię zakończone spłaszczoną kulą, zagięte ku głowni. Kabłąki w przekroju półowalne. Boczne łącza się z kabłąkiem głównym w połowie jego obwodu. U góry kabłąk główny ze szczeliną na temblak, połączony z trzpieniem głowni. Trzon z czarnej masy, z jedenastoma głębokimi, poziomymi karbami i opleciony drutem mosiężnym. Długi kapturek mocowany wraz z trzonem w kanelowanym pierścieniu, górą zanitowany trzpieniem głowni. Pod tarczką jelca skórzana podkładka. G ł o w n i a prosta, stalowa, niklowana, obosieczna, o przekroju soczewkowym. Obustronnie profilowana w jedną bruzdę przygrzbietową od zastawy do początku pióra. Na zewnętrznym płazie pod nasadą sygnatura producenta: pod schematyczną rękojeścią litery „B” i „F” (Balp$Fils). P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana z jedną ryfką z ruchomym koluszkiem na grzbiecie. Szyjka z kołnierzem mocowana w płaszczu pochwy na wcisk. Ostroga symetryczna. Niewielkie przetarcia niklu na pochwie.

Cena wylicytowana
1 000 zł