Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

71. SZPADA ANGIELSKA WYŻSZEGO OFICERA, 2 POŁ. XIX W.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZPADA ANGIELSKA WYŻSZEGO OFICERA, 2 POŁ. XIX W.
71
SZPADA ANGIELSKA WYŻSZEGO OFICERA, 2 POŁ. XIX W.

dł. całk. szpady w pochwie 978 mm, dł. szabli 952 mm, dł. głowni 780 mm, szer. głowni u nasady 14 mm, gr. grzbietu u nasady 7 mm, masa szabli 450 g, masa szabli w pochwie 580 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa, niklowana. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, z zewnętrzną tarczką. Pod krzyżem jelce z obu stron łukowato wygięte ku głowni – wąsy. Trzon rękojeści ośmiogranny podobnie jak głowica mocująca – kabłąk i trzpień głowni. Wszystkie elementy rękojeści dekorowane rżniętymi motywami w postaci: kresek, motywem łzy oraz gwiazdy. W gwiazdach wnitowane szlifowane perły stalowe. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana, wąska. Trójgranna o wklęsłym szlifie, z szerszym płazem wewnętrznym oraz dwoma węższymi zewnętrznymi. Wszystkie płazy od nasady do połowy długości dekorowane trawioną dekoracją, na którą składają się motywy geometryczne, arabeski, gałązki laurowe. Dodatkowo na wewnętrznym płazie panoplia. P o c h w a poszyta czarną skórą, okucia stalowe. Szyjka z płaskim kołnierzem mocowana na płaszczu pochwy. Na zewnętrznej stronie zaczep w postaci rozety z osadzonymi szlifowanymi perłami stalowymi. Trzewik zakończony kulką. Zewnętrzne strony okuć dekorowane poprzecznym żłobieniem.

Cena wylicytowana
3 400 zł