Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

89. | SZASZKA KAWALERYJSKA WZ 1927

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZASZKA KAWALERYJSKA WZ 1927
89
SZASZKA KAWALERYJSKA WZ 1927

SZASZKA KAWALERYJSKA WZ 1927

dł. całk. szabli w pochwie 972 mm, dł. szabli 941 mm, dł. głowni 805 mm, szer. głowni u nasady 32 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 890 g, masa szabli w pochwie 1420 g

R ę k o j e ś ć otwarta, oprawa mosiężna. Trzon drewniany, ukośnie karbowany, ujęty szerokim pierścieniem z oparciem dla palca wskazującego, a górą rozwidloną głowicą z otworem na temblak, mocowaną nakrętką na trzpieniu głowni. Na głowicy osadzony jest miedziany orzeł kaościuszkowski. Pod rękojeścią, na głowni znajduje się podkładka skórzana. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną bruzdę wypełniającą niemal całą powierzchnię płazów. Pióro obosieczne z ością, sztych przygrzbietowy. Na wewnętrznym progu sygnatura producenta pisana cyrylicą „ZIK” (Kombinat Narzędziowy w Złotouście) oraz rok „1944”. Na zewnętrznym progu cecha odbioru – litera „R” pisana cyrylicą. P o c h w a drewniana, obciągnięta ceratą malowaną na czarno. Stalowa szyjka z nałożonym mosiężnym pierścieniem z antabką po zewnętrznej stronie. Poniżej ryfka z ruchomym koluszkiem na grzbiecie. Odwrócony pierścień na pochwie umożliwiał noszenie szaszki na sposób polski – ostrzem do przodu. Trzewik stalowy.

Cena wylicytowana
5 500 zł