Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

56. | SZASZKA DRAGOŃSKA OFICERSKA WZ 1881/1909

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZASZKA DRAGOŃSKA OFICERSKA WZ 1881/1909
56
SZASZKA DRAGOŃSKA OFICERSKA WZ 1881/1909

dł. całk. szaszki w pochwie 980 mm, dł. szaszki 924 mm, dł. głowni 798 mm, szer. głowni u nasady 34 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szaszki 745 g, masa szaszki w pochwie 1195 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna ze śladami złocenia. Jelec krzyżowo-kabłąkowy. Tylne ramię jelca pochylone ku głowni, zakończone łezką z otworem na temblak. Przednie, łukowato wygięte, tworzy kabłąk, połączony za pomocą zaczepu z kapturkiem głowicy. Krótki kapturek ozdobiony ornamentem z liści laurowych oraz okrągłym medalionem z monogramem cara Mikołaja II. Kabłąk obustronnie dekorowany reliefowym motywem roślinnym. Trzon z drewna lakierowanego na czarno, poszerzony w środkowej partii, poprzecznie głęboko żłobiony, dołem mocowany w profilowanym pierścieniu, górą nitowany, wraz z kapturkiem, na ozdobnej nakrętce trzpieniem głowni. G ł o w n i a stalowa, niklowana, profilowana obustronnie w jedną szerszą bruzdę i dwie bruzdeczki przygrzbietowe. Szlif bruzdy od progu i szlif bruzdeczek od nasady sięgają krótkiego, obosiecznego pióra. Sztych symetryczny. Na zewnętrznym progu bita sygnatura producenta: CARL EICKHORN, po łuku: SOLINGEN. Głownia w dolnej partii z widoczną korozją. P o c h w a drewniana, obciągnięta brązową skórą. Okucia mosiężne, złocone. Szyjka z nałożonym pierścieniem z wyciętą antabką po stronie wewnętrznej, ryfka z ruchomym koluszkiem po stronie siecznej oraz profilowany trzewik mocowany do płaszcza pochwy mosiężną zapinką po stronie wewnętrznej. Stan pochwy bardzo dobry.
Szaszki dragońskie oficerskie opisanego wyżej wzoru były na stanie polskich oddziałów formowanych w Rosji w okresie I wojny światowej, a także w Wojsku Polskim po odzyskaniu niepodległości.

Cena wylicytowana
4 100 zł