Aukcja Komiksu i Animacji / 7 lutego 2015

25. Szarlota Pawel-Kroll | Jonka, Jonek i Kleks. Smocze jajo, około 1975 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Komiksu i AnimacjiJonka, Jonek i Kleks. Smocze jajo, około 1975 r.
Jonka, Jonek i Kleks. Smocze jajo, około 1975 r. - 1Jonka, Jonek i Kleks. Smocze jajo, około 1975 r. - 2

Szarlota Pawel-Kroll (1950 -)

Jonka, Jonek i Kleks. Smocze jajo, około 1975 r.

komplet plansz komiksowych
tusz, papier, 46,5 x 35,5 cm oraz akwarela, blaudruk, papier, 46 x 37,5 cm, klisza drukarska

Szarlota Pawel-Kroll Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1974 dostała propozycję pracy w Świecie Młodych. Przez następne 24 lata była ściśle związana z jego redakcją, a później z następcą tej gazety - Uśmiechem numeru. Sama wspomina, że początkowo ?rysowała szkaradnie", ale za to miała ?pyszną zabawę z przeinaczaniem znanych bajek tak, by zakończenie zaskakiwało". Jako rysowniczka pracowała w dziedzinach: ilustracja książkowa i prasowa, komiks, dowcip rysunkowy, komentarz satyryczny, rysunek artystyczny i malarstwo. Wydała w prasie ponad tysiąc odcinków komiksów, z których wiele ukazało się w postaci książeczek. Jej najsłynniejszymi bohaterami są Kleks wraz z Jonką i Jonkiem oraz Kubuś Piekielny, którego przygody zostały osadzone w czasach kryzysu gospodarczego lat 80. XX w. Natomiast w toruńskim piśmie ?AKT? można było zobaczyć przygody Kleksa w wersji dla dorosłych!
Cena wylicytowana
4 500 zł