Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

69. | SZABLA WĘGIERSKA OFICERA PIECHOTY WZ 1837

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA WĘGIERSKA OFICERA PIECHOTY WZ 1837
69
SZABLA WĘGIERSKA OFICERA PIECHOTY WZ 1837

dł. całk. szabli w pochwie 1023 mm, dł. szabli 977 mm, dł. głowni 846 mm, szer. głowni u nasady 26 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 585 g, masa szabli w pochwie 970 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, w przekroju czworoboczny, z półwąsami. Kabłąk wyraźnie rozszerzony, z dużym wybrzuszeniem w górnej partii. Półwąsy szerokie z ością, dołem zaokrąglone. Tylne ramię zakończone wałeczkiem, zagięte ku głowni. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany, obciągnięty czarną skórą. Fazowany kapturek sięgający jelca, dołem mocowany w pierścieniu, górą nitowany trzpieniem głowni. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną bruzdę przygrzbietową, wypełniającą niemal całą powierzchnię płazów. Obosieczne pióro, sztych w linii grzbietu. Na zewnętrznym progu pod nasadą sygnatura. P o c h w a stalowa polerowana z dwiema ryfkami o szerokich, wypukłych pierścieniach z ruchomymi Koluszkami poi stronie grzbuietowej. Kanelowany kołnierz mocowany na zewnętrz płaszcza pochwy. Pochwa zakończona asymetryczną ostrogą.

Cena wylicytowana
2 500 zł