Aukcja Militariów / 13 kwietnia 2019

58. SZABLA PRUSKA OFICERA PIECHOTY, 2 POŁ. XIX W.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA PRUSKA OFICERA PIECHOTY, 2 POŁ. XIX W.
58
SZABLA PRUSKA OFICERA PIECHOTY, 2 POŁ. XIX W.

dł. całk. szabli w pochwie 883 mm, dł. szabli 865 mm, dł. głowni 736 mm, szer. głowni u nasady 25 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 550 g, masa szabli w pochwie z temblakiem 930 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec tarczowo-kabłąkowy. Tylne ramię jelca z dwiema szczelinami na temblak, zakończone zwiniętą ku głowni wolutą. Przednie wygięte w kształcie półstrzemienia, połączone z trzpieniem głowni. Trzon drewniany, poprzecznie karbowany, owinięty imitacją jaszczura i opleciony dwoma pojedynczymi i jednym podwójnie skręconym drutem mosiężnym. Długi, żebrowany kapturek, dołem mocowany pierścieniem, górą nitowany trzpieniem głowni. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o małej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną, szeroką bruzdę przygrzbietową, sięgającą obosiecznego pióra. Sztych asymetryczny. Płazy po obu stronach bogato dekorowane rozbudowanymi panopliami. Grzbiet zdobiony trawionym motywem wici roślinnej. Na zewnętrznym progu, pod nasadą, bita sygnatura producenta WK&C. P o c h w a stalowa, polerowana, z jedną ryfką z ruchomym koluszkiem na grzbiecie. Kanelowana szyjka z dławikiem mocowana w płaszczu pochwy dwiema śrubkami. Pochwa zakończona symetryczną ostrogą. Przy szabli temblak.

Cena wylicytowana
1 600 zł