Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

83. SZABLA POLSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDYCH WZ 1921

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA POLSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDYCH WZ 1921
83
SZABLA POLSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDYCH WZ 1921

dł. całk. szabli w pochwie 984 mm, dł. szabli 928 mm, dł. głowni 797 mm, szer. głowni u nasady 35 mm, gr. grzbietu u nasady 7 mm, masa szabli 830 g, masa szabli w pochwie z temblakiem 1485 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z wąsami. Tylne ramię jelca zwinięte ku głowni w wolutę. Do przedniego przyspawany pod kątem prostym kabłąk, łukiem dochodzący do głowicy i połączony z trzpieniem głowni. Długi, sięgający jelca kapturek dołem mocowany na sztyft do tylnego ramienia jelca, górą śrubą na głowicy. Trzon rękojeści z litego drewna z czternastoma poprzecznymi karbami. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną, średniej szerokości bruzdę przygrzbietową. Szlif bruzdy od nasady do początku długiego, obosiecznego pióra z ością. Sztych symetryczny. Na płazie wewnętrznym, pod nasadą, bita sygnatura producenta G. BOROWSKI/w Warszawie. Na grzbiecie, pod nasadą, bity numer szabli 3400, punca inspektora odbioru Teodora Kolitowskiego - litera K w kółku. P o c h w a stalowa, polerowana, z jedną ryfką składającą się z pierścienia z ogniwkiem i ruchomego koluszka od strony grzbietowej. Gładka szyjka z dławikiem mocowana dwoma nitami do płaszcza pochwy, zakończonej wydatną, asymetryczną ostrogą. Na wewnętrznej stronie ostrogi powtórzony numer 3400. Przy szabli skórzany temblak polowy.

Cena wylicytowana
10 000 zł